Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to są okulary korekcyjne?

2023-03-09
Co to są okulary korekcyjne?

Po badaniu u specjalisty okazało się, że po raz pierwszy w życiu czeka Was noszenie bryli? I to w dodatku z soczewkami, których skomplikowanej nazwy nie potraficie wymówić? Poniżej przeczytacie, co to są okulary korekcyjne oraz czym różnią się poszczególne szkła. 

Okulary korekcyjne – co to?

W trakcie badania u okulisty czy optometrysty okazało się, że musicie zaopatrzyć się w okulary korekcyjne? Co to w ogóle jest? Może chcieliście zadać takie pytanie, ale uznaliście, że jednak zamilkniecie? ;) Spieszymy z wyjaśnieniami. Okulary korekcyjne to, najprościej mówiąc, przyrząd optyczny służący do poprawy jakości widzenia. Składa się ze szkieł korekcyjnych połączonych ramką. To właśnie szkła korekcyjne, zamiennie nazywane soczewkami, odgrywają najważniejszą rolę. Wyróżnia się podział na:

 • soczewki jednoogniskowe 
 • soczewki dwuogniskowe
 • soczewki progresywne

Istnieje również podział uwzględniający ich moc:

 • soczewki dodatnie / skupiające – to tak zwane plusy, które polepszają widzenie bliży, czyli korygują nadwzroczność
 • soczewki ujemne / rozpraszające – potocznie nazywane minusami, polepszają widzenie dali, czyli korygują dalekowzroczność 

Paradoksalnie, szkła nie zawsze muszą być wykonane właśnie z tego tworzywa. Na rynku dostępne są:

 • soczewki organiczne – wykonane z plastiku, są lekkie, a możliwość wyboru rozmaitych powłok uszlachetniających pozwala im zachować wysoką odporność na zarysowania
 • soczewki z poliwęglanu – do ich produkcji wykorzystywany jest poliwęglan, soczewki z tego tworzywa odznaczają się dużą wytrzymałością i twardością, a przy tym są lżejsze i cieńsze od innych 
 • soczewki mineralne – wyprodukowane ze szkła, są odporne na zarysowania, jednak są też cięższe od soczewek plastikowych czy poliwęglanowych

Przyjrzyjmy się teraz, co to znaczy, że okulary korekcyjne są jednoogniskowe, dwuogniskowe oraz progresywne, a następnie jakie są rodzaje i funkcje powłok uszlachetniających. 

okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne Rio Tea

Co to są okulary korekcyjne jednoogniskowe?

Aby wytłumaczyć, co to są okulary korekcyjne jednoogniskowe, szybka ściąga. Najpopularniejszymi wadami refrakcji, czyli wzroku, są krótkowzroczność i  dalekowzroczność. Spowodowane są niewłaściwym załamywaniem promieni na siatkówce. Przy dalekowzroczności – światło skupia się za nią, a przy krótkowzroczności – przed nią. Powodują zaburzenia widzenia, które można skorygować odpowiednimi szkłami. Wybór ich oczywiście nie jest przypadkowy. Każdy ich rodzaj spełnia inną funkcję.

Okulary korekcyjne z soczewkami jednoogniskowymi mają za zadanie korygować tylko jedną wadę refrakcji – krótkowzroczność lub nadwzroczność. Ich moc jest jednakowa na całej powierzchni. 

okulary korekcyjne

Okulary z filtrem do ekranu Helsinki Grey

Co to okulary korekcyjne dwuogniskowe?

Zdarza się i tak, że szkła jednoogniskowe nie będą wystarczające, a specjalista zasugeruje wybór dwuogniskowych. Czyli takich, których powierzchnia została podzielona na dwie części – górną, korygującą widzenie dali oraz dolną, poprawiającą widzenie z bliska. Polecane są zazwyczaj osobom borykającym się z utratą elastyczności soczewki oka spowodowaną jego starzeniem się. Tak zwana starowzroczność objawia się trudnościami z widzeniem przedmiotów z bliska – np. przeczytaniem książki. 

Dlatego, jeśli macie problemy i z rozpoznawaniem rzeczy znajdujących się w dużej odległości od Was, i tych, które macie dosłownie przed oczami, zwróćcie uwagę na okulary korekcyjne dwuogniskowe.

oprawki do okularów korekcyjnych

Oprawki do okularów korekcyjnych Sicily

Okulary korekcyjne progresywne – co to znaczy?

Pomimo dużej funkcjonalności, szkła dwuogniskowe mają pewne ograniczenia – nie biorą pod uwagę odległości pośrednich, a poza tym widoczne są ich dwie części o różnych mocach. Ich nowocześniejszą alternatywą są okulary korekcyjne progresywne. Co to znaczy? Ich płynna ogniskowa umożliwia zarówno widzenie dali, bliży, jak i wspomnianych odległości pośrednich, a przy tym powierzchnia ich szkieł jest gładka, bez podziału na segmenty.  

okulary do komputera

Oprawki do szkieł korekcyjnych Nairobi Black

Rodzaje powłok uszlachetniających w okularach korekcyjnych

Wiecie już, co to są szkła korekcyjne i potraficie już wskazać różnice pomiędzy nimi. Teraz spójrzcie na rodzaje powłok uszlachetniających. Są to warstwy wierzchnie soczewek, które spełniają rozmaite zadania – zapobiegają powstawaniu refleksów świetlnych czy chronią przed promieniowaniem emitowanym przez ekrany. Oto najczęściej spotykane rodzaje uszlachetnień:

 • powłoka hydrofobowa – zapobiega nadmiernemu parowaniu okularów
 • powłoka antyrefleksyjna – eliminuje odbłyski powodowane refleksami światła 
 • powłoka typu blue blocker – chroni przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych
 • powłoka fotochromowa – powoduje ściemnianie się szkieł po ekspozycji na słońce, jest alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych 

oprawki do szkieł korekcyjnych

Oprawki do szkieł korekcyjnych Carolina Beige

Przy realizacji recepty na okulary korekcyjne zapytajcie optyka o możliwość wzbogacenia ich dodatkowymi powłokami. Lub, bez wychodzenia z domu, zdecydujcie się na najmodniejszą parę spośród nowości Brylove, wybierzcie interesującą Was warstwę uszlachetniającą, załadujcie receptę i czekajcie, aż kurier przyniesie paczkę :) 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1543 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Wszystko super,okulary solidne,masywne nie żadna chińszczyzna ;)
2024-05-20
Ok
pixel