Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powinny leżeć okulary na nosie? Jak nosić?

2022-11-08
Jak powinny leżeć okulary na nosie? Jak nosić?

Jak nosić okulary?

Choć mogłoby wydawać się inaczej – wybór idealnych oprawek nie jest łatwy. Należy zgrać je z kształtem twarzy, typem urody, a także rozmiarem buzi, w tym nosa. Oczywiście uprzednio odwiedzając specjalistę, który zbada oczy oraz dokładnie określi wadę wzroku.

W parze z dobrze dopasowanymi okularami idzie przede wszystkim wygoda ich użytkowania. Tak naprawdę ramki, które zostały starannie wybrane, nie dają o sobie znać żadnym dyskomfortem, a już na pewno nie – bólem. Leżą na nosie tak, jakby ich nie było – nie zsuwają się, a żaden, nawet najbardziej energiczny ruch, nie wpływa na ich położenie. 

 

Przeczytajcie, dlaczego jeszcze istotne jest odpowiednie dopasowanie okularów oraz co się dzieje, kiedy oprawki nie spełniają swoich funkcji. 

 

modne okulary do komputera

Modne okulary damskie Tel Aviv Black

Dlaczego ważne jest odpowiednie dopasowanie okularów?

Dobór opraw korekcyjnych tak naprawdę zaczyna się już w gabinecie lekarskim. Specjalista po wykonaniu szeregu badań określa wadę refrakcji. Informacja ta jest niezbędna do wyrobienia idealnie dopasowanych soczewek umieszczonych w pięknie harmonizujących z buzią ramkach. 

Specjalista zdefiniuje również wartość rozstawu źrenic, czyli PD. Informacja ta pomoże zawęzić obszar poszukiwań. Niewielka wartość PD będzie oznaczać, że okulary powinny raczej należeć do tych mniejszych i na odwrót – duży rozstaw źrenic może sygnalizować, że warto zwrócić uwagę na bardziej oversize’owe oprawy. 

okulary biżuteryjne do komputera

Okulary do pracy przy ekranie Carolina Black

Jeśli okulary zostaną źle dobrane pod kątem korekcji wzroku, mogą powodować:

 • bóle głowy
 • bóle oczu
 • migreny
 • zapalenia spojówek
 • uczucie zmęczenia
 • zaburzenia widzenia
 • pogłębienie wady refrakcji

Natomiast źle dopasowane okulary pod kątem kształtu i rozmiaru mogą:

 • nieestetycznie wyglądać
 • zaburzać proporcje twarzy
 • dodawać lat noszącemu
 • powodować dyskomfort, a nawet ból
 • prowadzić do zapalenia spojówek

Jak widzicie, nieprawidłowa moc soczewek oraz niedopasowane oprawki mogą wiązać się nawet z długofalowymi konsekwencjami w postaci pogorszenia wzroku. 

Sprawdźcie, na co zwracać uwagę podczas doboru opraw, a następnie – jak okulary powinny leżeć na twarzy.

dobrze dopasowane okulary

Okulary do pracy przy komputerze Osaka Black

Na co zwracać uwagę podczas doboru opraw?

Jeśli stoicie przed zakupem nowych oprawek, czy to korekcyjnych, czy przeciwsłonecznych, zwróćcie uwagę na kilka aspektów:

 • Rodzaj noska – może być on stałym elementem akrylowych ramek – taki rodzaj noska nie podlega regulacji – lub być ruchomym, silikonowym nanośnikiem z możliwością dopasowania.
 • Rozmiar mostka – od rozmiaru części łączącej soczewki zależy to, jak okulary będą leżeć na nosie. Prosty i krótki mostek może sprawdzić się u osób o węższych nosach, natomiast ten dłuższy i bardziej zaokrąglony u osób o szerszych nosach.
 • Długość zauszników – zauszniki nie powinny ani być za krótkie, ani za długie. Nie mogą ani uciskać głowy, ani od niej odstawać.
 • Rozmiar oprawek – wielkość oprawek jest istotna zarówno ze względu na dopasowanie soczewek, jak i na aspekty wizualne. Okulary nie powinny nadmiernie wystawać poza obrys twarzy ani optycznie zaburzać jej proporcji poprzez zbyt mały rozmiar.  
 • Kształt i kolor oprawek – okulary należy dopasować do kształtu twarzy oraz typu urody. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo porad, jak to zrobić. 
 • Styl ramek – dobrze dobrane okulary to również takie, które podkreślają styl.

Wiecie już, na co zwracać uwagę podczas doboru opraw. Teraz rzućcie okiem na to, jak okulary powinny leżeć na twarzy, aby stanowiły jej integralną, estetyczną część. 

okulary z silikonowymi nanośnikami

Regulowany nanośnik w okularach Blue Blocker Ajax Panther

Jak okulary powinny leżeć na twarzy?

Tak naprawdę dobrze dopasowanych okularów w ogóle nie czuć. Są wygodne, nie powodują nawet minimalnego dyskomfortu, ani nie zsuwają się przy poruszaniu. 

Jak okulary powinny leżeć na nosie i twarzy? 

 • Zagłębienie mostka powinno idealnie przylegać do górnej części nosa, nie powodując ucisku ani nie pozostawiając śladów na skórze. Jeśli jest taka możliwość, należy wyregulować silikonowe nanośniki.
 • Zauszniki nie mogą uciskać głowy ani od niej odstawać. Ich długość powinna zgrywać się z wielkością twarzy. 
 • Ramki nie mogą opierać się o policzki. Oznacza to, że albo są za duże, albo za ciężkie. Powinny natomiast umożliwiać swobodną mimikę. 
 • Okulary nie mogą zsuwać się. Zjeżdżanie okularów z nosa to sygnał, że mostek został źle dopasowany lub ramki są zbyt masywne. 
 • Oprawki nie powinny zakrywać brwi, lecz ich górna linia być odzwierciedleniem ich kształtu. 
 • Soczewki nie mogą mieć kontaktu z rzęsami. Szkła powinny leżeć tak, aby patrzeć mniej więcej przez ich centralną część.

Jak nosić okulary, aby dobrze leżały? Należy chwycić je obiema rękami i nałożyć na uszy, a następnie delikatnie zsunąć z nosa. Przy poruszaniu się – nawet energicznym – dobrze dopasowane oprawki stabilnie leżą na nosie i praktycznie ani drgną :). A już na pewno nie powodują dyskomfortu w żadnym punkcie styku.

okulary z filtrem do komputera

Okulary z filtrem do komputera Columbia Tea

Co się dzieje, kiedy mamy źle dobrane ramki?

Tak, jak wspominaliśmy – źle dobrane ramki to utrapienie. Są źródłem bólu, odcisków na nosie, ucisku w okolicy skroni czy irytującym dodatkiem, który trzeba nieustannie poprawiać. 

Gdy oczy nie znajdują się mniej więcej pośrodku szkieł, źle dobrane okulary mogą powodować zaburzenia widzenia oraz zmęczenie, ból oczu oraz głowy.

Zły wybór ramek wiąże się także z zaburzonymi proporcjami twarzy, a więc to również kwestia estetyczna. W końcu akcesoria znajdujące się na buzi mogą ją tak samo odmładzać, co dodawać lat. Podkreślać to, co warte podkreślenia, ale i uwydatniać to, co wolelibyśmy ukryć. Świetnym tego przykładem są modele z podwójnymi mostkami, tzw. double bridge, które pięknie maskują większe i szersze nosy.

okulary z podwójnym mostkiem

Okulary z podwójnym mostkiem Tripoli Grey

Dopasujcie okulary w Brylove!

Wiecie już, jak prawidłowo powinny leżeć okulary na nosie. To może teraz czas, aby rozejrzeć się za wymarzoną parą? Sprawdźcie nasze nowości. Wśród nich znajdziecie delikatne metalowe ramki z regulowanymi noskami, piękne biżuteryjne modele oraz te z akrylowymi, mocno zaakcentowanymi oprawami. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1543 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
mega
2024-05-23
Szybki czas realizacji zamówienia. Przesyłka została dobrze zapakowana . Okulary dobrej jakości w wielu modych oraz ponadczasowych wzorach.
pixel