PONAD 100 000 KLIENTÓW NAM ZAUFAŁO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są wady wzroku? Charakterystyka krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu

2022-09-20
Jakie są wady wzroku? Charakterystyka krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu

Na pewno słyszeliście kiedyś o najpopularniejszych wadach wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmie. Ale czy wiecie, jakie są ich objawy oraz przyczyny? Spójrzcie, kiedy należy pomyśleć o okularach korekcyjnych lub soczewkach. 

Czym jest wada wzroku?

Aby dokładnie zrozumieć, czym jest wada wzroku – szybkie przypomnienie z biologii. Światło wpada do oka przez rogówkę. Następnie z komory przedniej oka przedostaje się do soczewki, aby przez ciało szkliste zawędrować do siatkówki. Siatkówka składa się z warstw komórek nerwowych. Jedną z warstw tworzą miliony receptorów zwanych czopkami i pręcikami. Kumulacja czopków na siatkówce oka to plamka żółta, której zawdzięczamy ostre i prawidłowe widzenie. 

Gdy oko przestaje prawidłowo odbierać bodźce wzrokowe, mówimy o wadzie wzroku. Dzieje się tak, gdy zaburzona zostaje refrakcja oka na siatkówce, czyli niewłaściwe załamanie światła. Do najczęstszych wad refrakcji, czyli wad wzroku, należą krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Jakie są ich przyczyny? Dlaczego niektórzy mogą cieszyć się dobrym wzrokiem, a inni muszą nosić okulary korekcyjne

Modne okulary korekcyjne

Oprawki korekcyjne Okinawa Black

Przyczyny wad wzroku

Istnieją czynniki odpowiadające za powstawanie chorób oczu i wad wzroku, zalicza się do nich:

 • predyspozycje genetyczne – osoby, u których w rodzinie występują wady refrakcji, są dużo bardziej narażone na schorzenia oczu niż te, u których członkowie rodziny cieszą się dobrym wzrokiem
 • czynniki środowiskowe – zalicza się do nich stres, nieprawidłową dietę, zanieczyszczenie powietrza oraz charakter wykonywanej pracy – np. długotrwałą ekspozycję na światło niebieskie emitowane przez ekrany
 • występowanie chorób współistniejących – takie choroby jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy mogą wpływać na nieprawidłowe widzenie
 • wiek – narząd wzroku wraz z wiekiem starzeje się, prowadząc do mniejszej elastyczności soczewki, a w efekcie do pogorszenia widzenia

oprawki korekcyjne

Modne okulary optyczne Sydney Panther

Wśród przyczyn powstawania wad wzroku są także urazy mechaniczne oraz brak wymaganej korekcji. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty, który skontroluje stan zdrowia oczu i dobierze odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe z ujemnymi bądź dodatnimi dioptriami (tzw. minusy lub plusy).  

Nie bez znaczenia jest też rutynowa „higiena oczu” – przebywanie na świeżym powietrzu, codzienna dawka ruchu, zdrowa dieta oraz ochrona przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim. W ostatnim pomóc mogą okulary do komputera, na których szkłach znajduje się specjalna powłoka blue blocker lub blue control.

okulary do komputera

Okulary do komputera Tripoli Grey

Wady wzroku – minusy, czyli krótkowzroczność

Osoby, u których stwierdzono krótkowzroczność, mają problemy z ostrym widzeniem przedmiotów oddalonych od nich. 

Krótkowzroczność – objawy:

 • nieostre widzenie rzeczy znajdujących się w dali
 • pogorszenie widzenia po zmroku
 • ból i zmęczenie oczu 
 • bóle głowy

jak widzi osoba z krótkowzrocznością

Osoba z krótkowzrocznością widzi niewyraźnie przedmioty oddalone od niej

Przyczyny krótkowzroczności to najczęściej nieprawidłowa budowa narządu wzroku – zbyt długa gałka oczna w stosunku do kształtu rogówki i związane z tym zbyt silne załamywanie światła. W efekcie obraz powstaje przed siatkówką, a osoba z tą wadą wzroku ma problemy z widzeniem przedmiotów oddalonych od niej – są niewyraźne i rozmyte.

Korekcja krótkowzroczności polega na noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych z ujemnymi dioptriami. Specjalista po przeprowadzeniu badań dopasuje tzw. minusy do natężenia wady wzroku. 

okulary korekcyjne

Modne okulary korekcyjne Sao Paulo Black

Gdy zauważycie, że nie widzicie wyraźnie osób, kształtów czy przedmiotów oddalonych od Was, nie bagatelizujcie tego. Nieleczona krótkowzroczność może prowadzić do poważnych powikłań. 

Wady wzroku – plusy, czyli dalekowzroczność

Kolejną wśród wad wzroku jest dalekowzroczność. Polega na nieostrym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko. 

Dalekowzroczność – objawy:

 • problemy w rozpoznaniu przedmiotów z bliska – w szczególności trudności z czytaniem
 • ból i zmęczenie oczu
 • bóle głowy 
 • podwójne widzenie

jak widzi osoba z dalekowzrocznością

Osoba z dalekowzrocznością widzi niewyraźnie przedmioty znajdujące się w jej pobliżu 

Przyczyny dalekowzroczności leżą w nieprawidłowej budowie narządu wzroku – w zbyt krótkiej gałce ocznej w stosunku do siły łamiącej układu optycznego. W efekcie obraz powstaje za siatkówką, a osoba z tą wadą wzroku może mieć trudności z przeczytaniem książki, ale już bez problemu rozszyfrowywać napisy umieszczone kilkanaście / kilkadziesiąt metrów dalej. 

Korekcja dalekowzroczności polega na noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych z dodatnimi dioptriami. Specjalista po przeprowadzeniu badań dopasuje tzw. plusy do natężenia wady wzroku. 

okulary korekcyjne damskie

Metalowe różowe oprawki damskie Olympia Pink

Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności – niekorygowana dalekowzroczność może mieć poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest dbanie o wzrok i regularne wizyty lekarskie.

Wady wzroku – astygmatyzm

Kolejną najczęstszą wadą wzroku jest astygmatyzm zwany także niezbornością. Osoby z astygmatyzmem mają problemy z rozpoznawaniem kształtów, których kontury stają się powykrzywiane oraz nieostrym widzeniem. Astygmatyzm może towarzyszyć zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. 

Astygmatyzm – objawy:

 • nieostre widzenie mogące występować zarówno w dali, jak i bliży
 • pogorszenie widzenia po zmroku
 • trudności z rozpoznawaniem kształtów
 • problemy w oszacowaniu odległości
 • łzawienie lub pieczenie oczu
 • bóle głowy

jak widzi astygmatyk

Osoba z astygmatyzmem widzi rozmyte kształty i niewyraźne krawędzie przedmiotów 

Przyczyny astygmatyzmu to niesymetryczna budowa rogówki. Jej wydłużony, zamiast okrągłego, kształt prowadzi do zniekształcenia wiązek światła, a w efekcie – do niewyraźnego widzenia.  

Korekcja astygmatyzmu polega na noszeniu okularów ze szkłami cylindrycznymi lub torycznych soczewek kontaktowych przeznaczonych dla tego typu wady. 

oprawki korekcyjne

Modne oprawki damskie Tel Aviv Black

Wiecie już, na czym polegają najpopularniejsze wady wzroku. A może właśnie wyszliście od okulisty, optyka lub optometrysty i trzymacie w ręce receptę? Przypominamy, że w Brylove możecie zamówić okulary korekcyjne! Wybierzcie swoje wymarzone oprawki, zdecydujcie się na dodatkową ochronę wzroku przed promieniowaniem niebieskim i dodajcie receptę. Resztą zajmiemy się my :)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1641 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-21
Polecam
2024-07-16
to juz kolejne moje zamówienie i jestem mega zadowolona !!
pixel