PONAD 100 000 KLIENTÓW NAM ZAUFAŁO
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary i polaryzacja – jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację

2022-05-31
Okulary i polaryzacja – jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację

Rozglądacie się za jeszcze lepszą ochroną oczu niż dotychczas? Rzućcie okiem na okulary polaryzacyjne. Ich filtr umieszczony na soczewkach wycina poziome odbłyski światła, dzięki czemu możliwe są lepsza widoczność i większy komfort. Macie pod ręką kupioną kiedyś parę oksów? Zobaczcie, jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację.

Okulary polaryzacyjne – co to?

Wybraliście już kształt oprawek, do tego najmodniejszy kolor sezonu, cena też jest atrakcyjna – już chcecie finalizować zamówienie… Chwileczkę! Czy zwróciliście uwagę na funkcjonalność nowej pary bryli? Przy niektórych modelach widnieje informacja o filtrze polaryzacyjnym. Sprawdźcie, czy właśnie takich soczewek potrzebujecie!

Okulary polaryzacyjne – co to? Światło słoneczne dociera do ziemi jako pionowe fale elektromagnetyczne. Dzięki nim możemy dostrzec kształty, kolory i fakturę tego, na co spoglądamy. Jednak gdy wiązki trafią na powierzchnię w postaci śniegu, lodu czy tafli wody, następuje ich rozproszenie w kierunku poziomym. To z kolei przyczynia się do tworzenia oślepiających odblasków. Zadaniem okularów polaryzacyjnych jest „wycięcie” rażących promieni światła, a więc polepszenie komfortu widzenia i zwiększenie bezpieczeństwa np. podczas jazdy autem. 

Ze względu na to, że okulary z polaryzacją sprawdzają się w przypadku patrzenia na odblaskowe powierzchnie, w szczególności docenią je kierowcy prowadzący w zmiennych warunkach pogodowych, wędkarze wpatrujący się w taflę wody czy inni, uprawiający sporty wodne. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją to również propozycja dobrej ochrony dla oczu na co dzień. Jednak jak sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z okularami z filtrem polaryzacyjnym?

okulary polaryzacyjne

Okulary polaryzacyjne Coventry Black

Okulary i polaryzacja – jak sprawdzić?

Chcecie sprawdzić, czy okulary mają polaryzację? Przed oficjalnymi testami możecie wstępnie zerknąć na wewnętrzną stronę zausznika :) Być może znajduje się tam napis: polarized. Niestety, taka informacja nie zawsze idzie w parze z obiecywaną przez producenta ochroną. Napis polarized bywa elementem nieuczciwych zabiegów reklamowych.

Dlatego istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby przekonać się, czy okulary i polaryzacja idą w parze. W tym celu przydatna będzie druga para oksów, a także smartfon czy inny ekran – np. komputera.

okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją Los Angeles Polarized

Okulary z polaryzacją – jak sprawdzić za pomocą telefonu

Jak sprawdzić okulary pod kątem polaryzacji? Z pomocą przychodzi smartfon, który na pewno znajduje się w pobliżu, a może nawet w Waszych dłoniach :)

Weźcie go do ręki i odblokujcie tak, by pojawił się jasny ekran. Następnie przyłóżcie okulary do telefonu i obracajcie nimi w prawo i lewo. Jeśli z soczewką nic się nie dzieje, nie są to okulary polaryzacyjne. Jeśli jednak raz przyciemnia się, a raz rozjaśnia – macie do czynienia z filtrem polaryzacyjnym. 

Aby sprawdzić, czy Wasze okulary są polaryzacyjne, możecie ten test wykonać także przy ekranie komputera, telewizora czy tabletu.

okulary z polaryzacją

Okulary polaryzacyjne Bordeaux Polarized Black

Jak sprawdzić okulary polaryzacyjne? Porównanie dwóch par

Macie przy sobie okulary, które chcecie sprawdzić pod kątem polaryzacji lub takie, które na pewno wzbogacone są o filtr polaryzacyjny? Przyłóżcie je do siebie. W przypadku, gdy porównacie dwa spolaryzowane modele, zauważycie, że ich soczewki wyraźnie się ściemniły. Jeśli okulary nie mają filtru polaryzacyjnego, kolor soczewek pozostanie bez zmian.  

okulary z filtrem polaryzacyjnym

Okulary polaryzacyjne

Jak sprawdzić okulary polaryzacyjne? Test wody

Znacie już sposób, jak sprawdzić okulary polaryzacyjne, patrząc na ekran oraz porównując ze sobą dwie pary. Kolejną metodą jest spojrzenie na wodę – może być to jezioro, rzeka, morze lub inny zbiornik odbijający promienie słoneczne.

Filtr polaryzacyjny porządkuje wiązki światła rozproszonego. Dlatego, gdy mając na nosie okulary z polaryzacją, rzucicie okiem na taflę jeziora, powinniście ujrzeć to, co znajduje się pod powierzchnią wody. Ponadto patrzenie na wodę w bardzo słoneczny dzień nie powinno sprawiać Wam problemu, jak działoby się to w przypadku okularów bez filtra „wycinającego” odblaski. 

Z tego właśnie powodu okulary polaryzacyjne zalecane są wędkarzom, kajakarzom oraz osobom uprawiającym inne sporty wodne. Jednak nie tylko dla nich zalecane jest noszenie okularów z filtrem polaryzacyjnym. Ich wysoka ochrona przed szkodliwym promieniowaniem doceniana jest przez „zwykłych” użytkowników :) 

okulary polaryzacyjne

Czarne okulary damskie z polaryzacją Trieste

Pamiętajcie tylko, że korzystanie ze smartfona czy praca na laptopie na świeżym powietrzu mogą być utrudnione – okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją spowodują, że ekrany Waszych urządzeń będą wydawały się dużo ciemniejsze.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.84 / 5.00 1634 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Idealne!
2024-07-07
Super
pixel