Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Porysowane okulary - jak usunąć rysy z okularów?

2023-03-22
Porysowane okulary - jak usunąć rysy z okularów?

Gdyby nie Wasze porysowane okulary to widzielibyście całkiem elegancko? Niestety, nawet najlepsze i najdroższe soczewki mogą ulec zniszczeniu. Ale czy od razu trzeba kupować nowe? Sprawdźcie, czy istnieją sposoby na to, jak usunąć rysy z okularów oraz jak zabezpieczać swoje bryle przed uszkodzeniami w przyszłości.

Czy da się usunąć rysy z okularów?

Kiedy będziecie chcieli naprawić swoje porysowane okulary, natkniecie się na mnóstwo „genialnych” i „sprawdzonych” sposobów. Jeden z nich będzie opierał się na działaniu pasty do zębów, inny wykorzystywał sodę oczyszczoną, a jeszcze inny środki do polerowania mebli czy nawet… samochodu. Zanim zabierzecie się za usuwanie rys z okularów tymi metodami, zdradzimy Wam ich finał. Optymistyczny – nie zauważycie żadnej różnicy – powierzchnia szkieł będzie może odrobinę bardziej błyszcząca, lecz wciąż porysowana. Pesymistyczny – Wasze bryle zyskają kilka nowych skaz, a w dodatku zetrzecie z nich powłoki uszlachetniające lub warstwę chroniącą przed promieniowaniem UV. 

Niestety, nie da się zlikwidować rysy na okularach w domowym zaciszu. Wszelkie zabiegi dotyczące soczewek, zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych, po prostu nie mogą skończyć się dobrze. Chyba że jest to rutynowa higiena za pomocą dedykowanego zestawu do czyszczenia – ściereczki z mikrofibry i płynu.  

okulary do komputera

Eleganckie okulary korekcyjne Sicily

Jak usunąć rysy z okularów?

Czy to oznacza, że jesteście skazani na patrzenie przez uszkodzone szkła? Nie do końca. Zresztą nie powinniście tego robić, ponieważ przeszkoda na linii wzroku w postaci skazy może negatywnie wpływać na kondycję oczu. Podobnie patrzenie przez zabrudzone soczewki okularowe – nie dość, że pogarsza się komfort widzenia, to w dodatku zredukowane jest działanie powłok uszlachetniających. 

 okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne i do ekranu Hanoi Green

Zatem jak usunąć rysy z okularów? Możecie spróbować udać się do optyka i poprosić go o wypolerowanie szkieł. Nie jest jednak powiedziane, że się tego podejmie i że będzie to skuteczne. Optyk prawdopodobnie zaleci Wam zakup nowych soczewek, co w przypadku uszkodzonych soczewek będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Owszem, będzie się to wiązało z nieplanowanym wydatkiem, ale spójrzcie na to z innej strony. To okazja do zbadania wzroku i wyboru lepszych szkieł – np. takich z powłoką antyrefleksyjną czy chroniącą przed promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektroniczne.

W dalszej części dowiecie się, jak wypolerować okulary i czy w ogóle można to robić oraz jak uniknąć rys na okularach dzięki kilku prostym nawykom. 

 okulary do komputera

Okulary korekcyjne Nairobi Black

Jak wypolerować okulary?

Jeśli zapoznacie się z definicją polerowania, dowiecie się, że jest to obróbka danej powierzchni w celu uzyskania jej gładkości. Zatem jak wypolerować okulary? Jeśli dokładnie zapoznaliście się z powyższymi paragrafami, wiecie, aby po prostu tego nie robić. Jakiekolwiek zabiegi, a szczególnie te wykorzystujące domowe sposoby, mogą doprowadzić do większego uszkodzenia soczewek – jeśli nie porysowania ich, to zdarcia z nich powłok ochronnych. Dlatego, jeśli natkniecie się na sposób na porysowane okulary, zignorujcie go i udajcie się do specjalisty. Ten może podejmie się naprawy, a najprawdopodobniej zaleci zakup nowych szkieł. 

płyn do czyszczenia okularów

Płyn do czyszczenia okularów

Zakładamy, że już to zrobiliście, ale jeśli nie – przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku wymiany soczewek – upewnijcie się, czy nie wystarczy ich wyczyścić. Czasami uporczywy brud przypomina uszkodzenie mechaniczne, ale nim nie jest. Oczywiście nie przeprowadzajcie żadnych zabiegów higienicznych z wykorzystaniem skrawka ubrania i swojego oddechu. Do wyczyszczenia szkieł powinien posłużyć Wam zestaw – gotowy płyn oraz miękka ściereczka z mikrofibry. Możecie też pokusić się o umycie okularów mydłem do rąk, jednak nie gwarantujemy, że detergent nie uszkodzi warstwy ochronnej soczewek. 

czarne sztywne etui do okularów

Czarne sztywne etui do okularów

Jak uniknąć rys na okularach?

Najlepszym sposobem na rysy na okularach jest oczywiście zrobienie wszystkiego, aby do nich nie dopuścić. Istnieje kilka dobrych nawyków, które warto wprowadzić do swojej rutyny. Dzięki nim unikniecie nie tylko uszkodzeń soczewek, ale i wydatków związanych z ich wymianą.

  1. Używanie etui – pozostawianie bryli gdziekolwiek, a już w ogóle wizja wrzucania ich luzem do plecaka czy torebki budzi w nas grozę. Mamy nadzieję, że tak nie robicie i że używacie usztywnianego etui, które chroni okulary przed uszkodzeniami mechanicznymi i kurzem.  
  2. Czyszczenie soczewek dedykowanymi akcesoriami – jak już pisaliśmy, stosowanie domowych metod czyszczenia okularów takich jak kawałek bluzy i własny oddech to nie najlepszy pomysł, który może doprowadzić do niechcianych zarysowań. Najlepszym wyborem jest zestaw składający się z gotowego płynu oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry. 
  3. Odkładanie okularów szkłami do góry – nawet jeśli tylko na chwilę odkładasz swoje oprawki, nigdy nie rób tak, aby szkła dotykały podłoża. Chyba nie musimy mówić dlaczego. 

Wiecie już, jak zlikwidować rysy na okularach, a raczej jak tego nie robić? Jeśli przez uszkodzenia szkieł rozglądacie się za nowymi, przypominamy, że w Brylove możecie załadować receptę od specjalisty i złożyć zamówienie na wymarzone oksy. A jest w czym wybierać, bo nieustannie dokładamy nowości

 okulary do ekranu

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1579 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-16
szybka wysyłka, super produkt
2024-06-14
Wszystko w najlepszym przypadku. Polecam!
pixel