Darmowa dostawa od 350,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pracujecie w biurze? Oto kilka porad, jak chronić wzrok przed komputerem!

2020-08-12
Pracujecie w biurze? Oto kilka porad, jak chronić wzrok przed komputerem!

Pracujecie w biurze, jesteście grafikami komputerowym, projektujecie strony? A może wykonujecie zupełnie inny zawód, lub po prostu spędzacie dużo czasu przed monitorem? Zadbajcie o swój wzrok! Nawet jeśli teraz nie odczuwacie żadnych dolegliwości, po kilku miesiącach czy latach, oczy mogą dotkliwie dać o sobie znać. Spójrzcie, jak o nie dbać, pracując przed komputerem!

Jak chronić wzrok przed komputerem?

Dlaczego w ogóle długotrwała praca przed komputerem może wyrządzić naszym oczom tyle krzywdy? Przede wszystkim dlatego, że:

  • Monitor emituje szkodliwe dla oczu promieniowanie niebieskie.
  • Nasz wzrok dostosowany jest do naprzemiennego patrzenia na przedmioty znajdujące się blisko nas i na te oddalone – ma to pozytywny wpływ na zdolność widzenia. Pracując przy komputerze, wpatrujemy się w monitor ustawiony zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od naszych oczu, co powoduje osłabienie mięśni gałek ocznych oraz zdolności akomodacyjnych (problemy w wyostrzaniu wzorku, przerzucając go z dali na bliż).
  • Monitor generuje ciepło, podwyższające temperaturę, co z kolei wysusza powietrze na naszym stanowisku pracy, doprowadzając do uczucia suchości oczu.
  • Monitor emituje również pole elektrostatyczne, przyciągające kurz, który w połączeniu z niedostateczną wilgotnością powietrza, może doprowadzić do stanów zapalnych oczu.

Szkodliwe działanie monitora to niestety nie wszystko. Na zdrowie naszych oczu, o czym nie wszyscy wiedzą, ma wpływ mnóstwo czynników takich jak:

  • dieta
  • aktywność fizyczna
  • sen
  • wilgotność powietrza
  • oświetlenie stanowiska pracy
  • ustawienie monitora

Zaniedbanie chociażby jednego z powyższych aspektów może prowadzić nie tylko do odczuwania dyskomfortu, ale i do znacznego pogorszenia wzroku. A tego oczywiście nikt z nas nie chce! Dlatego poniżej pokazujemy Wam, jak chronić wzrok i dbać o oczy, aby służyły nam w zdrowiu jak najdłużej!

Okulary blue blocker
Pierwsze od góry: okulary Maryport Beige Blue Blocker

Zadbajcie o prawidłowe ustawienie monitora

Ergonomia stanowiska pracy, to o dziwo, temat bardzo zaniedbywany. Tymczasem od ustawienia monitora zależy jakość i zdrowie naszego wzroku.

Monitor powinien znajdować się w odległości około 60 cm od naszych oczu lub, w zależności od wielkości, około 1,5 przekątnej ekranu. Radzimy ustawić go w taki sposób, abyście patrzyli na niego niemalże na wprost. Jeśli pracujecie w biurze typu open space, rozejrzyjcie się. Prawdopodobnie zauważycie, że każdy ze współpracowników ma laptop ustawiony zbyt nisko i pochyla głowę, aby widzieć lepiej. To oczywiście błąd prowadzący do pogorszenia widzenia i wad postawy.

Ustawcie monitor tak, aby nie dobijał światła – najlepiej, gdy znajdzie się z boku okna – nie na wprost, ani nie z tyłu.

Okulary blue blocker
Okulary do pracy przy komputerze Windsor Panther Blue Blocker

Wybierzcie okulary ochronne przed komputer

Monitor to źródło szkodliwego promieniowania oraz refleksów, czyli odbić światła męczących wzrok. Na szczęście możemy temu zapobiec, zaopatrując się w okulary ochronne przed komputer. I nie mówimy tutaj o okularach korekcyjnych, lecz o zerówkach z powłoką antyrefleksyjną, lub jeszcze lepiej, o oksach blue blocker. Niwelują refleksy, a także są barierą dla światła niebieskiego, w efekcie czego nasze oczy nie męczą się tak szybko. A wartością dodaną jest atrakcyjny wygląd zarówno oprawek, jak i właścicielki/właściciela!

Okulary blue blocker
Okulary Leeds Blue Blocker

Róbcie sobie krótkie przerwy

Jak już wspominaliśmy, dla zdrowia oczu, powinniśmy patrzeć jak najczęściej na bliż i dal. Zmiana ostrości widzenia pozytywnie wpływa na mięśnie naszych gałek ocznych. Dlatego pracując przy komputerze, róbcie sobie krótkie przerwy, a podczas nich patrzcie na horyzont – najlepiej, jeśli będzie on koloru zielonego! ;) Radzimy na każdą godzinę pracy robić regularnie minimum 5 minut przerwy.

Okulary blue blocker
Okulary Windsor Pink Blue Blocker

Zapewnijcie swoim oczom i pomieszczeniu odpowiednią wilgotność

Suche powietrze pełne wznoszącego się kurze to koszmar dla naszych oczu. Nie doprowadzajcie do takich sytuacji i zadbajcie o odpowiednią wilgotność powietrza. Możecie regularnie wietrzyć pomieszczenie, a w okresie grzewczym uruchomić nawilżacz elektryczny lub położyć na grzejnikach mokre ręczniki.

Okulary blue blocker
Okulary Lancaster Black Blue Blocker

Zadbajcie o zdrową dietę i higienę snu

Wybraliście już okulary ochronne przed komputer, ustawiliście monitor, nawilżacie powietrze i robicie sobie przerwy? Zadbajcie jeszcze o zdrową dietę i spokojny sen, bez których żadna złota rada nie ma szans na powodzenie! Wzbogaćcie swoją dietę o warzywa i owoce, wyeliminujcie cukier i złe nawyki żywieniowe. Wysypiajcie się, uprawiajcie sporty i żyjcie zdrowo, a Wasze oczy na pewno Wam się odwdzięczą!

Okulary blue blocker
Okulary Messina Black Blue Blocker

Badajcie wzrok u specjalisty

Na koniec pamiętajcie, że żadne środki prewencji nie zastąpią profilaktycznych wizyt u specjalisty. Dlatego regularnie oddawajcie swoje oczy w ręce wykwalifikowanych osób! :)


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 1484 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Świetne, stylowa ściereczką w prezencie
2024-04-14
Szybko sprawnie i fachowo. Dziękuję
pixel