Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Soczewki czy okulary – co wybrać?

2023-01-24
Soczewki czy okulary – co wybrać?

Na które z nich się zdecydować – na soczewki czy okulary? Wybór, wbrew pozorom, nie jest łatwy. Tym bardziej mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Wam to zadanie! Poznajcie wady i zalety soczewek kontaktowych oraz okularów korekcyjnych i sprawdźcie, co jest zdrowsze, a co tańsze. 

Soczewki czy okulary – co wziąć pod uwagę?

Specjalista poinformował Was o konieczności korekcji wzroku? Tylko co wybrać – soczewki czy okulary? Na pewno należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • Zalecenia specjalisty – niekiedy noszenie soczewek kontaktowych nie jest możliwe ze względu na dużą wadę lub inne przyczyny zdrowotne. O wszelkich przeciwwskazaniach powinniście zostać poinformowani na wizycie.
 • Wiek / stan zdrowia – sposób korekcji powinien być dostosowany do wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Na przykład lepszym wyborem dla dzieci poniżej 8. roku życia czy osób starszych będą okulary.
 • Styl życia – również styl życia może zadecydować o wyborze soczewek lub okularów. Osoby aktywne i uprawiające sport prawdopodobnie docenią wygodę, jaka wiąże się z soczewkami kontaktowymi. 
 • Preferencje – ważne są również osobiste preferencje :) 

Do wszystkich tych czynników warto dodać jeszcze wady i zalety soczewek kontaktowych oraz okularów korekcyjnych. Przedstawiamy je poniżej. Mamy nadzieję, że pomogą Wam uporać się z dylematem. 

okulary czy soczewki

Okulary korekcyjne Helsinki Grey

Soczewki czy okulary – wady i zalety

Choć spełniają tę samą funkcję – poprawiają jakość widzenia – całkowicie się od siebie różnią. Soczewki przylegają bezpośrednio do powierzchni oka. Okulary natomiast opierają się na uszach i nosie. Soczewki wymagają większej higieny i samodyscypliny. Z kolei oprawki mogą być uciążliwe dla osób uprawiających sport. Pierwsze z nich są praktycznie niezauważalne, drugimi można wizualnie wpłynąć na kształt twarzy. 

To oczywiście nie wszystkie różnice, które wiążą się z soczewkami czy okularami. Poniżej analizujemy ich mocne i słabe strony, co, mamy nadzieję, ułatwi Wam ostateczną decyzję.

Zalety okularów korekcyjnych

Korzyści, które płyną z noszenia modnych ramek i dobrze dopasowanych szkieł do wady wzroku? Jest ich wiele – spójrzcie!

 1. Założenie okularów wymaga jedynie umieszczenia ich na nosie i uszach. Jest to dużo bardziej higieniczne – zmniejsza ryzyko infekcji – od dotykania oczu podczas aplikacji soczewek kontaktowych.
 2. Noszenie oprawek to również większa wygoda w takich warunkach jak podróż lub innych, gdzie nie ma możliwości umycia rąk. 
 3. Okulary nie wymuszają zakupu dodatkowych produktów, z kolei soczewki już owszem – tutaj niezbędny będzie specjalny płyn pielęgnacyjny. 
 4. Oprawki wraz ze szkłami to jednorazowy wydatek. W przypadku soczewek należy pamiętać o regularnym zaopatrywaniu się w nie. 
 5. Okulary mogą okazać się dobrym wyborem dla alergika – nie kolidują z okresowym pieczeniem i łzawieniem oczu ani innymi dolegliwościami jak zespół suchego oka. 
 6. Szkła chronią przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, kurzem czy zanieczyszczeniami – co można docenić np. w trakcie jazdy na rowerze :)
 7. Wybór okularów to również decyzja o rodzaju powłok uszlachetniających i szkieł. Dzięki temu można mieć na nosie jednocześnie okulary korekcyjne z powłoką blokującą światło niebieskie lub okulary korekcyjne, które w tym samym czasie spełniają funkcję przeciwsłoneczną. 
 8. Estetyczne oprawki harmonizujące z urodą z powodzeniem zastąpią najdroższą biżuterię – pięknie „ubiorą” buzię.
 9. Dobrze dobrane okulary potrafią skorygować mankamenty i uwypuklić pożądane cechy – np. owalne oprawki nadadzą delikatności buziom o kwadratowym kształcie, a prostokątne ramki zapewnią wyrazistość osobom o okrągłej twarzy.

okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne Washington Black

Wady okularów korekcyjnych

Okulary, choć ich lista zalet jest naprawdę długa, mają też swoje minusy.

 1. Źle dobrane ramki będą zsuwać się oraz powodować dyskomfort w okolicach uszu i nosa.
 2. Szkła podczas nagłej zmiany temperatur – wejścia z dworu do ciepłego pomieszczenia – mogą zachodzić parą.
 3. Szkła o wysokiej mocy mogą powiększać lub pomniejszać oczy.
 4. Okulary mogą być utrudnieniem przy uprawianiu niektórych dyscyplin sportowych oraz wykonywaniu wybranych zawodów.

Zalety soczewek kontaktowych

Teraz czas na atuty noszenia soczewek kontaktowych. Jest ich niemało!

 1. Przylegają bezpośrednio do powierzchni rogówki, dzięki czemu nie zniekształcają obrazu tak, jak może dziać się w przypadku okularów.
 2. Są praktycznie niewidoczne, a ponadto bez względu na moc, nie przekłamują rozmiaru oczu, dzięki czemu pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku.
 3. Zmiana temperatur z soczewkami kontaktowymi oraz różne warunki pogodowe nie będą dotkliwe – soczewki nie parują ani nie brudzą się. 
 4. Soczewki kontaktowe nie kolidują z makijażem, fryzurą czy ubiorem. Nie trzeba dopasowywać ich do wybranych stylizacji. 
 5. Soczewki docenią osoby aktywne – nie będą zsuwać się z nosa i stwarzać ryzyka stłuczenia podczas treningu – oraz osoby, u których zasady BHP wymagają noszenia okularów ochronnych lub masek. 
 6. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć soczewki kontaktowe z okularami przeciwsłonecznymi, goglami narciarskimi, maską BHP i innymi. Pod warunkiem, że nie są to okularki pływackie. Jeśli wybieracie się na basen i nie możecie zrezygnować z korekcji wzroku, wybierzcie soczewki jednodniowe i wyrzućcie je po wyjściu z pływalni.

okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne Hong Kong Pink

Wady soczewek kontaktowych

Noszenie soczewek, pomimo wielu korzyści, wiąże się z kilkoma mankamentami, które warto wziąć pod uwagę.

 1. Założenie ich może początkowo sprawiać trudność, a ponadto wymaga dostępu do wody, aby dokładnie umyć ręce.
 2. Częste dotykanie powierzchni oka to ryzyko wystąpienia infekcji.
 3. Noszenie soczewek kontaktowych, przez ograniczenie dostępu tlenu do gałki ocznej, może przyczynić się do pojawienia się zespołu suchego oka.
 4. Soczewki kontaktowe mogą być uciążliwe dla alergików, zwłaszcza wtedy, gdy występuje u nich pieczenie i łzawienie oczu.
 5. Wybierając soczewki, należy pamiętać o ich regularnym zakupie lub też o kontrolowaniu ich daty ważności.
 6. Decydując się na soczewki, należy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria jak specjalny płyn czy pojemniki do przechowywania.
 7. W przeciwieństwie do okularów korekcyjnych nie można wzbogacić ich o dodatkowe powłoki, pomijając tę UV. 
 8. Noszenie soczewek wymaga częstszych wizyt u specjalisty – musi on kontrolować stan gałki ocznej.  

Soczewki czy okulary – co zdrowsze?

Mocne i słabe punkty już znacie. Może teraz zastanawiacie się – soczewki czy okulary – co zdrowsze? Czy któraś z metod korekcji wzroku lepiej wpływa na zdrowie niż druga? Sprawdźmy.

Okulary okażą się lepszym wyborem u osób, u których zapewnienie wysokiego poziomu higieny nie jest możliwe – założenie i zdjęcie soczewek wymaga dokładnego umycia dłoni. Samo przechowywanie soczewek powinno odbywać się w ściśle określonych warunkach – w czystym, zamkniętym pojemniku w obecności specjalnego płynu. W przeciwnym razie do soczewek mogą dostać się groźne dla oka drobnoustroje.

Okulary są zalecane również osobom borykającym się z takimi dolegliwościami jak zespół suchego oka, uporczywe alergie, jaskra czy predyspozycje do częstego zapalenia spojówek. Jednak decyzję, o zakazie lub wskazaniach do noszenia soczewek w przypadku powyższych chorób, pozostawmy specjaliście.  

Jednak to soczewki górują nad okularami, jeśli chodzi o precyzję korekcji wady. Dzięki temu, że przylegają bezpośrednio do rogówki, nie powodują zniekształceń obrazu ani nie zaburzają widzenia barw przez odbłyski światła.

oprawki do okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne Melbourne Panther

Podsumowując, warto zastanowić się, czy tryb życia umożliwi regularność i higienę, jaką wymusza noszenie soczewek kontaktowych. Jednak o tym, czy soczewki, czy okulary są zdrowsze, warto, aby zadecydował specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu Waszych patrzałek. 

Soczewki czy okulary – co tańsze?

Co jest tańsze – soczewki czy okulary? Ze względu na brak możliwości wyboru rozmaitych powłok uszlachetniających w soczewkach kontaktowych, są one zazwyczaj tańszym wyborem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że – choć soczewki mogą okazać się tańsze niż okulary – za okulary korekcyjne zapłacicie tylko raz. 

Na cenę okularów wpływa rodzaj ramek oraz szkieł i ich rodzajów uszlachetnień. Tak, jak powłoka antyrefleksyjna dodawana jest w standardzie, tak ochrona przed promieniowaniem niebieskim czy szkła fotochromowe wiążą się z dodatkowymi kosztami. 

Jeśli jednak Wasza wada wzroku przez lata nie ulegnie zmianie, może okazać się, że jednorazowa płatność za okulary będzie niższa niż cykliczne zamawianie soczewek i zaopatrywanie się w płyn pielęgnacyjny. 

okulary korekcyjne

Kwadratowe okulary korekcyjne Rio Clear

Soczewki a okulary – podsumowanie

Soczewki czy okulary – co lepsze? Decyzję pozostawiamy Wam. Podobnie jak to, które oprawki pięknie wyglądałyby na Waszych noskach. Szalenie modne akrylowe modele w stonowanych, beżowych kolorach? A może delikatne druciaki, które mimo swojej subtelności, dodają charyzmy? Przy zamawianiu swoich nowych bryli nie zapomnijcie o załadowaniu recepty od specjalisty oraz o wybraniu szkieł – standardowych z antyrefleksem lub soczewek LED stworzonych z myślą o ochronie oczu przed światłem monitora. 

oprawki korekcyjne

Oprawki korekcyjne Stockholm Khaki

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1543 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Ok
2024-05-18
Super
pixel