Światło niebieskie – jak wpływa na wzrok i zdrowie?
Spędzacie dużo czasu przed komputerem lub innym ekranem, a przy tym skarżycie się na nieostre widzenie i suchość oczu? Sprawdźcie, jak światło niebieskie wpływa na wzrok oraz jak zabezpieczyć się przed nadmierną ekspozycją na tego typu promieniowanie.
Światło niebieskie – co to jest?
Zacznijmy od mitów. Światło niebieskie nie jest wyłącznie tworem urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim generowane jest przez słońce, które emituje fale elektromagnetyczne o różnej długości. Długość fali światła niebieskiego wynosi od 380 do około 500 nanometrów.
Światło niebieskie nie jest całkowicie groźne dla zdrowia. Jego naturalna postać, nie ta pochodząca od urządzeń elektronicznych, jest nam niezbędna. Bez codziennej dawki światła niebieskiego niemożliwe byłoby rozpoznanie kolorów, utrzymanie koncentracji czy regulowanie cyklu dobowego. Światło niebieskie jest nam zatem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jednak długotrwała i regularna ekspozycja, czyli wpatrywanie się w ekrany LED, może wiązać się z wieloma negatywnymi skutkami.
Sprawdźcie, jak tego typu fale wpływają na sen, skórę oraz oczy.
Okulary na światło niebieskie Metz
Światło niebieskie a sen
Nie bez powodu, gdy tylko zapada zmrok, zachciewa się spać. Gdy zmniejsza się ilość światła docierającego do naszych oczu, rozpoczyna się wzmożona produkcja melatoniny – hormonu snu. Odpowiada ona za tak zwany cykl dobowy regulowany ruchami Ziemi. Świt oznacza pobudkę, natomiast zmierzch – sen.
W sytuacji, gdy pomimo późnej godziny nadal wpatrujemy się w ekrany urządzeń, produkcja melatoniny zostaje zaburzona, a w efekcie – rozregulowuje się naturalny rytm snu i czuwania. To z kolei może doprowadzić do problemów z zasypianiem i bezsenności.
Okulary do komputera Bergamo Pink
Światło niebieskie a skóra
Niewiele osób wie, że sztuczne światło niebieskie może mieć jeszcze gorszy wpływ na kondycję skóry od promieniowania UVA i UVB. Dociera ono jeszcze głębiej niż promieniowanie ultrafioletowe, powodując namnażanie wolnych rodników oraz uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny. Efekt? Pozbawiona jędrności i witalności skóra, która przez nadmierną ekspozycją na sztuczne światło niebieskie zbyt wcześnie rozpoczyna procesy starzenia.
Warto wiedzieć też, że światło niebieskie dla skóry nie jest wyłącznie wrogiem. Wykorzystywane jest w dermatologii w takich chorobach zapalnych jak łuszczyca czy trądzik.
Okulary do ekranów Messina
Światło niebieskie a oczy
Światło niebieskie ma największy wpływ na oczy. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany LED może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jak to możliwe?
Światło niebieskie w dużych ilościach powoduje powstanie wolnych rodników – oksydantów uszkadzających fotoreceptory siatkówki. To z kolei może przyczynić się do zwyrodnienia plamki żółtej – pogorszonego widzenia i rozpoznawania przedmiotów, a nawet utraty wzroku.
Poza tym na pewno zauważyliście, że po całym tygodniu pracy przed laptopem, a w dodatku korzystania ze smartfona czy gry na konsoli, Wasze oczy są zmęczone i wysuszone. Tzw. cyfrowe zmęczenie oczu to również „zasługa” światła niebieskiego.
Jak uchronić się przed powyższymi skutkami? Ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie, ale i zakładać okulary przystosowane do pracy przy komputerze.
Okulary na światło niebieskie Salisbury Clear
Okulary na światło niebieskie
Aby zabezpieczyć oczy, warto wybrać okulary z soczewkami Blue Blocker lub Blue Control. Mają one specjalne powłoki, które neutralizują szkodliwe światło niebieskie.
Okulary z filtrem światła niebieskiego:
- redukują suchość oczu
- zmniejszają uczucie zmęczenia
- pozytywnie wpływają na koncentrację
- polepszają jakość snu
- minimalizują ryzyko bólu głowy
Pamiętajcie jednak, że tego typu okulary nie są wyrobem medycznym. Jeśli cierpicie na nawracające migreny, skarżycie się na nieustępujący ból oczu czy macie problemy ze snem, zgłoście się do specjalisty.
Zerówki do komputera Philadelphia Black