Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprawdzić czy okulary są dobrze dobrane?

2023-01-12
Jak sprawdzić czy okulary są dobrze dobrane?

Nowe oprawki są naprawdę świetne, ale męczliwość oczu i częste bóle głowy zaczynają być niepokojące? To prawdopodobnie objawy źle dobranych okularów. Przeczytajcie, jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane – i pod kątem mocy szkieł, i pod kątem ramek.

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane

Nowym okularom towarzyszą męczliwość oczu, zawroty, a nawet ból głowy? Proces przyzwyczajania się do nowych szkieł, szczególnie progresywnych, może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli jednak objawy utrzymują się znacznie dłużej, może to świadczyć o źle dobranych soczewkach – ich zbyt małej lub zbyt dużej mocy.

Niedostateczne skorygowanie wady wzroku to niedokorekcja. Jej symptomy to nieostre, a nawet podwójne widzenie, łzawienie oczu, zmęczenie oraz zawroty i bóle głowy. Z kolei zbyt duża moc szkieł w stosunku do wady refrakcji to nadkorekcja. I ona może dawać podobne objawy, których nie należy bagatelizować. 

okulary korekcyjne

Modne okulary korekcyjne Metz Panther

Jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane? Przede wszystkim powinny poprawiać jakość widzenia, a nie ją pogarszać. Chyba że okulista czy optometrysta uprzedził o możliwych, chwilowych niedogodnościach spowodowanych adaptacją do nowych szkieł. Jeżeli nic takiego nie miało miejsca, warto skonsultować się ze specjalistą i poinformować go o dolegliwościach.

Ponadto okulary należy dobrać również pod kątem funkcjonalności i estetyki. Dopasowane ramki nie uciskają nosa ani nie spadają z niego, nie opierają się też na policzkach. Za to pięknie komponują się z kształtem twarzy i podkreślają atuty buzi, jednocześnie maskując niedociągnięcia. Na naszym blogu znajdziecie sporo porad, jak okulary powinny leżeć na nosie czy jak dobrać okulary do kształtu twarzy

 modne oprawki damskie

Okulary do ekranu Oyo Pink

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Podczas doboru okularów wiele rzeczy może pójść nie tak. Może zostać źle określony rozstaw źrenic PD, nieprawidłowo dopasowana moc soczewek w stosunku do wady refrakcji czy błędnie dobrany cylinder w przypadku astygmatyzmu. 

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Organizm z czasem sam o tym poinformuje. Na pewno zaniepokoić powinien wszelki dyskomfort – podwójne widzenie, zmęczenie i łzawienie oczu, zawroty, a nawet ból głowy. Objawy te to sygnał do umówienia wizyty u specjalisty, który wykonywał szkła. 

Jak rozpoznać źle dobrane okulary pod kątem kształtu? Mogą one zsuwać się z nosa i opierać na policzkach, jeśli ich rozmiar i waga będą za duże lub uciskać w miejscu mostka i zauszników, gdy ich wymiary okażą się za małe. Ponadto mogą też zaburzać proporcje twarzy, jeśli ich kształt nie zostanie dopasowany do kształtu buzi.  

źle dobrane okulary

Duże okulary do komputera Cabo Beige

Objawy źle dobranych okularów

Jeśli okulista bądź optometrysta uprzedził, że adaptacja do nowych szkieł będzie wiązała się z konkretnymi symptomami – w porządku. Jeśli jednak dyskomfort utrzymuje się już zbyt długo i zaczyna być naprawdę niepokojący, warto skontaktować się ze specjalistą.

Objawy źle dobranych okularów:

 • pogorszenie widzenia
 • podwójne widzenie
 • zapalenie spojówek
 • łzawienie oczu
 • częsta potrzeba mrugania
 • ogólne zmęczenie
 • ból oczu
 • zawroty głowy
 • migreny
 • mdłości

Powyższe objawy źle dobranych okularów mają aspekt medyczny – bezpośrednio dotyczą zdrowia. Jednak symptomy, że nowe bryle nie pasują tak, jak powinny, mogą być też czysto estetyczne / techniczne :) 

Ramki zostały źle dopasowane, jeśli:

 • opierają się na policzkach
 • zsuwają się z nosa
 • powodują odciski w miejscu mostka
 • uciskają w miejscu nauszników
 • rzęsy dotykają soczewek
 • zaburzają proporcje twarzy 

Symptomów źle dobranych okularów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą wiązać się z poważnymi dla zdrowia konsekwencjami. 

okulary korekcyjne modne

Modne okulary korekcyjne Odessa Black

Skutki źle dobranych okularów

Wynikiem niedostatecznej korekcji wzroku może być zarówno jego chwilowe, jak i trwałe pogorszenie się. Dlatego warto reagować, gdy noszenie nowych szkieł wiąże się z podwójnym widzeniem, zawrotami głowy czy migrenami. Zwłaszcza że nawet z pozoru niegroźne objawy jak potrzeba częstego mrugania czy łzawienie oczu obniżają komfort codziennego funkcjonowania, a dla dziecka mogą oznaczać trudności ze skupieniem się i pogorszenie w nauce. 

Podsumowanie 

Wiecie już, jak sprawdzić, czy okulary są dobrze dobrane zarówno pod kątem medycznym, jak i estetyczno-technicznym? :) Zerknijcie na nasze modne oprawki, które kilkoma kliknięciami zamienicie w swoje wymarzone okulary korekcyjne! Musicie tylko zdecydować się na konkretny model (a nie jest to łatwe!), wybrać rodzaj szkieł (standardowe z antyrefleksem czy te wzbogacone o o ochronę przed światłem monitora), a następnie załadować receptę od specjalisty. 

Jeśli nie jesteście pewni, które ramki będą pasować do Waszej buzi, wejdźcie na nasz blog pełen porad. Możecie też zamówić kilka par, przymierzyć je w zaciszu swojego mieszkania i odesłać te, które Wam „nie leżą” :) Szczegółowe zasady Domowej Przymierzalni znajdziecie w zakładce Okulary korekcyjne

dobrze dobrane okulary

Modne okulary do komputera Sao Paulo Black

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 1543 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Bardzo szybka wysyłka, kontakt z klientem na wysokim poziomie
2024-05-17
Jestem zadowolona z wyglądu i funkcjonalności
pixel